Kultura

Česká republika

Česká republika je jednou z nejnavštěvovanějších zemí v celé Evropě. Třebaže malá svou velikostí, je obdařená bohatstvím sestávajícím se z četných přírodních scenérií, jemné architektury a bohatého kulturního života. Tato země přitahuje pozornost díky své přes 1000 let dlouhé historii, kultuře a různorodé přírodě, přičemž patří mezi rozvinuté a demokratické země starého kontinentu.

Návštěvník může pohodlně cestovat do libovolné oblasti České republiky autem, autobusem, vlakem nebo expresním vlakem, na kole, vzduchem nebo jednoduše pěšky. Nehledě na to, zda se osoba zajímá o přírodní krásy či věnuje část své energie na sportovní vyžití, je vždy možné najít to, co ideálně uspokojí touhu po něčem neobvyklém.

Česká republika je pokladnice evropského umění, ať již neměnné minulosti nebo dynamické současnosti. Uchovává si svou vybranou kulturu, která je neustále oživována mnohými tradicemi a státními svátky.

Kultura v Praze

Praga mater urbium. Stověžatá Praha. Nebo také srdce Evropy.

Praha má spoustu přízvisek. Je to starobylé město, ve kterém se mísí snad všechny architektonické styly. Můžeme v ní najít románské stavby (bazilika sv. Jiří), gotické stavby (Staroměstská mostecká věž), renesanční letohrádek Belvedér, Nerudovu ulici, jejíž domy zdobí barokní domovní značení. Z doby národního obrození, které bylo jedním z nejslavnějších v dějinách Prahy, pochází významné kulturní památky Národní divadlo a Národní muzeum. Mezi reprezentanty moderních staveb patří Tančící dům nebo Lenonova zeď.

Prahu ale netvoří jen nádherné stavby. Může se pochlubit i množstvím zeleně; především se jedná o krásné parky a zahrady. Mezi ty nejznámější patří Valdštejnská zahrada na Malé Straně, Královská zahrada na Pražském hradě, Ledeburská zahrada nebo Vrtbovská zahrada, na jejímž místě bývaly dříve vinice. Pokud někdo dává přednost parkům před zahradami, existuje možnost navštívit Petřínské sady, Stromovku nebo Letenské sady, které vznikly už v roce 1858.

Praha nabízí nepřeberné množství kulturních akcí. Pyšní se více než dvaceti muzei a více než stovkou galerií, tudíž si vybere opravdu každý. Za návštěvu stojí již zmiňované Národní muzeum, Muzeum hlavního města Prahy, Národní technické muzeum, Dvořákovo muzeum, Obrazárna Pražského hradu a spousty dalších.
Těm, kteří dávají přednost hudbě, Praha poskytne lákavý program. Je možné si zajít do Rudolfina na Českou filharmonii, do Smetanovy síně v Obecním domě nebo do Státní opery. Dalšími dějišti koncertů jsou Palác kultury, Zrcadlová kaple v Klementinu nebo Bertramka, známá také tím, že v ní bydlel Mozart. V případě, že jedinec je milovníkem nádherné hudby a rád by zažil působivou atmosféru, stojí za doporučení koncert v některém z pražských kostelů nebo paláců. Koncerty se pravidelně konají v kostele sv. Jakuba, chrámu sv. Mikuláše, chrámu sv. Víta nebo v bazilice sv. Jiří. Z paláců si lze vybrat třeba Valdštejnský nebo Lobkovický. Milovníci vážné hudby jistě znají každoroční festival Pražské jaro. Začíná 12. května, v den výročí Smetanovy smrti. V tento den stojí u jeho hrobu na Vyšehradě čestná stráž a večer je zakončen Smetanovou symfonickou básní Má vlast. Festival pravidelně končí 1. června Beethovenovou Devátou symfonií. Většina koncertů se koná v Rudolfinu.
Lákavou kulturní akcí je návštěva některého z pražských divadel. Nejznámější, a pro český národ nejvýznamnější, je Národní divadlo. Mezi další významná divadla se řadí: Stavovské divadlo, Divadlo na Vinohradech, Divadlo Komedie, Činoherní klub nebo Divadlo Kolowrat.

K dispozici jsou i méně všední způsoby prohlídky hlavního města. Pokud by někdo chtěl Prahu poznat i jinak, projížďka lodí po Vltavě je výbornou volbou, zatímco pro ty otrlejší by stál za zvážení let balonem, při kterém si lze hravě ověřit, že Praha je opravdu stověžatá.

Odkazy

 • Pražská informační služba
  příspěvková organizace se zaměřením na propagaci hlavního města Prahy seznamuje návštěvníky svých stránek s památkami, historií a kulturou
 • Portál města Prahy
  portál přinášející informace nejen z Magistrátu, nýbrž i z důležitých organizací hlavního města poskytující služby či zábavu
 • Česká filharmonie
  stránky pojednávající o orchestru České filharmonie a nabízející možnost rezervace vstupenek na jednotlivé koncerty
 • Státní opera Praha
  oficiální internetová prezentace Státní opery v Praze
 • Národní divadlo
  oficiální stránky pražského Národního divadla